Dlaczego mikroinwertery?

Ostatnio pojawiają się informacje, że mikroinwertery to przyszłość instalacji fotowoltaicznych, oraz że coraz częściej w krajach o dłuższej historii instalacji PV, zdarza się, że starsze instalacje są przebudowywane na instalacje wykorzystujące mikroinwertery. Przyjrzyjmy się jakie argumenty mogą stać za takimi decyzjami.

Gwarancja i żywotność

Mikroinwertery mają dłuższą żywotność niż klasyczne centralne inwertery. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia, np. spowodowanego wyładowaniem zniszczeniu ulegnie jeden, dwa inwertery, których cena jest wielokrotnie niższa niż cena inwertera centralnego.

Bezpieczeństwo

Bezpieczne niskie napięcie. To temat, któremu poświęcimy osobny artykuł, jednak wszyscy zaawansowani użytkownicy systemów PV wiedzą jak poważny jest problem związany z wysokim napięciem DC występującym w klasycznej instalacji fotowoltaicznej. Moduły solarne w stringach mogą generować nawet 1000V stałego napięcia (DC), które potrafi być bardzo niebezpieczne dla ludzi bezpośrednio, ale także w związku z potencjalnymi pożarami, które może wywoływać. Dodatkowo jeśli już taki pożar powstanie na połaci dachowej, to jest olbrzymi problem związany z bezpieczeństwem strażaków gaszących taką instalację, co często skutkuje rezygnacją z gaszenia palącego się domu z instalacją PV na dachu. Mikroinwertery ten problem niwelują, ponieważ na dachu nie występuje napięcie prądu stałego większe niż 60V. Reszta to przewody z napięciem zmiennym 230V (AC).

Lepsza optymalizacja pracy instalacji

W przypadku instalcji klasycznej zacienienie nawet jednego ogniwa przez zwykły liść wpływa na pracę całego systemu PV (1 MPPT), obniżając produkcję prądu nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku mikroinwerterów, każdy moduł fotowoltaiczny pracuje niezależnie, dzięki czemu zacienienie, uszkodzenie lub inny problem z modułem, powoduje spadek produkcji energii tylko na tym module, w momencie gdy cała instalacja pracuje normalnie. Dodatkowo prąd zmienny powoduje że przy instalacjach oddalonych są mniejsze straty spowodowane przesyłem energii.

Tradycyjna instalacja
Tradycyjna instalacja solarna

>> Jeden moduł wpływa na wydajność całej instalacji

>> System podatny na zabrudzenia, zacienienia, awarię modułu

Mikroinwertery
Instalacja PV oparta o mikroinwertery

>> Każdy moduł kontrolowany niezależnie

>> System odporny na wpływ czynników otoczenia

Monitoring

Dzięki mikroinwerterom dysponujemy dokładnym monitoringiem całej instalacji i każdego modułu osobno. Dzięki takiemu rozwiązaniu od razu widzimy gdzie jest problem i możemy go szybko wyeliminować wymieniając uszkodzony moduł. W przypadku klasycznej instalacji monitorowane są całe stringi, przez co w przypadku zmniejszenia się produkcji energii nie wiemy w którym miejscu musimy szukać problemu, a jego identyfikacja wymaga często kosztownych i zaawansowanych technik.

Monitorowane instalacje PV

Skalowalność

Niejednokrotnie inwestor nie wie czy instalacja PV jest dobrym rozwiązaniem lub nie może przeznaczyć większych środków, aby wykonać od razu dużą instalację. Musi wtedy albo przewidzieć montaż większego inwertera, tak aby mógł obsłużyć w przyszłości większą instalację, lub pogodzić się z większymi kosztami instalacji opartej na dwóch centralnych inwerterach. W wypadku mikroinwerterów możemy wybudować jakąkolwiek część instalacji, a za pewien czas rozbudować ją o następne moduły.

Zastosowanie różnych modułów

W wypadku mikroinwerterów nie ma znaczenia, że zastosujemy w jednej instalacji moduły różnej mocy lub różnych producentów. Każdy z modułów będzie pracował w optymalnych dla siebie warunkach, a jeden słabszy moduł w żaden sposób nie będzie „hamował” pracy pozostałych.

Koszty

Instalacja na mikroinwerterach wcale nie musi być droższa, szczególnie małe instalacje domowe będą tańsze z zastosowaniem mikroinwerterów, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę większą wydajność instalacji, oraz pozostałe wymienione argumenty, okazuje się że Mikroinwertery mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych rozwiązań. Zrozumiałe stają się także decyzje niektórych inwestorów na zachodzie Europy o przebudowie już istniejących instalacji.